TRYB JASNY/CIEMNY

Jesienna rabata - trawy, kwiaty, pnącza i przekwitnięte byliny

 

jesień w ogrodzie

Jesienna pora roku przynosi z sobą tyle barw, że nawet słota i brak słońca nie muszą przytłaczać. Jak zatem sprawić, by ogrodzie cały czas coś się działo, by o każdej porze roku nie zabrakło w nim kolorów, ciekawych kształtów, niespodzianek. Życzę ci, by twój ogród jesienią wyglądał powiedzmy tak:

jesień w ogrodzie
Ogrody Kapias w Goczałkowicach - trawy, hortensje, rozchodniki, astry, pięciornik...
Nam trwało to kilka lat…Może zainspiruje cię ten post, w którym znajdziesz masę zdjęć barwnych rabat i to nie tylko z mojego ogrodu, ale również z ogrodów Kapias, które zwiedziliśmy pewnego pięknego, choć pochmurnego jesiennego dnia. Będą również filmiki, jak obrywam płatki przekwitniętych letnich bylin, by te znowu wyglądały estetycznie.

Na wstępie, nim przejdę do konkretów, przedstawię w punktach, jakie rośliny mogą być ozdobą jesiennego ogrodu. Wszystkie wymienione w tym poście zimują w naszych warunkach klimatycznych. Podzieliłam je na grupy:

Jesienna rabata - trawy, kwiaty, krzewy, pnącza - moi jesienni ulubieńcy ogrodu


1. Wrzosy

2. Rośliny kwitnące jesienią

3. Trawy

4. Byliny przekwitnięte

5. Pnącza

6. Cebulowe


1. Jesienna rabata - wrzosy

jesień w ogrodzie
To moje małe wrzosowisko

Nie wyobrażam sobie jesieni bez tych uroczych krzewinek! Mam je w kilku miejscach, lecz najlepiej się prezentują na skalniaku. Rosną tam dobrych kilka lat, nigdy ich nie nawoziłam! 

Napiszę w skrócie, czego wrzos potrzebuje do szczęścia: słońca, kwaśnej ziemi ( warto kupić specjalną dla wrzosów i roślin kwaśnolubnych ), lekkiego wzniesienia, gdyż nie lubią stojącej wody.


Wrzosy należy też koniecznie sadzić w grupach, by nie przemarzały zimą. Tak posadzone tworzą piękne kolorowe kobierce. 


jesień w ogrodzie
Wrzosowisko w Ogrodach Kapias - Goczałkowice


Wrzosowisko w Ogrodach Kapias - Goczałkowice

2. Jesienna rabata - rośliny kwitnące jesienią


- marcinki - astry 

- rozchodniki - sedum

- chryzantemy


2.1. Jesienna rabata - astry 


jesień w ogrodzie
Te astry to niska odmiana, wyrastają spomiedzy kwitnącej wiosną azalii

Jesienią w ogrodzie koniecznie powinny kwitnąć astry! Jest cała masa odmian tych roślin, a  paleta kolorystyczna od bieli, przez delikatny lila po intensywny fiolet, a nawet bordo jest bardzo bogata!

Dla mnie jesienne astry to jak floksy wiosną. Z daleka przykuwają uwagę barwnymi plamami. maja wiele wysokości - od 20 cm aż po dwumetrowe giganty!

jesień w ogrodzie
Taki dwumetrowy olbrzym jest z nami już kilka lat, trudno nad nim zapanować, podpieram go, przywiązuję, ścinam do wazonu, jest nie do okiełznania i za to go lubię! 

jesień w ogrodzie
Ten aster ma ok. półtora metra, rośnie na rabacie bylinowej nad basenem

jesień w ogrodzie
Rabata w Ogrodach Kapias - z przodu rozchodniki, obok nich czyściec wełnisty kwitnący latem, wielka plama astrów, trawy


2.2.Jesienna rabata - rozchodniki - sedum 


Są absolutnie łatwe w uprawie, całkowicie niewymagające. Wystarczy im słońce i "bylejakie" podłoże...

Najpiękniejsze to rozchodniki okazałe - sedum spectabilum, rozpoczynające kwitnienie późnym latem, jesienią przebarwiające się na bordo lub na ciemnoczerwony krwisty kolor. Osiągają ok. 60 cm.

jesień w ogrodzie
Rozchodnik okazały Purple Emperor o czerwonych listkach - na rabacie koło oczka wodnego

jesień w ogrodzie
Rozchodnik karpacki Munstead Dark Red na rabacie wraz z trzmieliną pnącą się po murku, tawułą, pigwowcem i clematisem. Jego kwiatostany osiągają nawet 20 cm!

2.3. Jesienna rabata - chryzantemy

jesień w ogrodzie
Biała niska chryzantema nad oczkiem wodnym moich rodziców, zakwitła po raz pierwszy, nawet nie wiem, jak długo tutaj była...tej jesieni taka miła niespodzianka!

Tutaj gama kolorów jeszcze szersza niż u astrów. ja mam w ogrodzie na razie tylko jedną - niska biała przypominająca margaretkę.

Pozwolę sobie na jedna uwagę - tylko raz udało mi się przezimować w ogrodzie chryzantemę w doniczce kupioną jesienią i pięknie kwitnącą. Chryzantem nie powinno się sadzić jesienią, bo raczej nie przezimują…


3. Jesienna rabata - trawy

jesień w ogrodzie
Różne rodzaje miscantów na tle choinki lub wyrastające spomiędzy kul bukszpanu

Na przykład:


- miskanty chińskie 

- hakonechloa smukła 

- rozplenice

- śmiałki darniowe

- turzyce 


Na rabacie, która ma być atrakcyjna również jesienią, muszą rosnąć trawy, trawy i jeszcze raz trawy!!!! Gdyby nasz ogród był większy, posadziłabym ich dziesięć razy więcej! Serio!


Jest ich cała masa - wyższe, niższe, kwitnące o różnych porach roku, o kwiatostanach w kształcie kłosów lub śmiesznych chochołów białych, szarych, różowych, miedzianych, o liściach zielonych, niebieskich, czerwonych, płowych, pasiastych, rozrastające się w niekontrolowany sposób lub rosnące grzecznie w kępach…

jesień w ogrodzie
Anemon w towarzystwie śmiałka darniowego - spodobała mi się taka kompozycja w Ogrodach Kapias

jesień w ogrodzie
Trawy i jeszcze raz trawy - Ogrody Kapias

jesień w ogrodzie
Mój miscantus giganteus, a poniżej filmik po tym, jak udało mi się go ogarnąć, czyli związać w snop i przymocować do płotu, by podczas wietrznej jesiennej pogody nie poniszczył sąsiednich roślin


jesień w ogrodzie
Moja nowa trawa hakonechloa, warto kupić więcej sadzonek, wtedy zrobią się takie urocze kępki.
Obok niej wrzos, ale nie podoba mu się jakoś i słabo kwitnie. Wrzosy potrafią być kapryśne...

jesień w ogrodzie
Na pierwszym planie koło niskiego rozchodnika wyrasta spomiędzy kamieni turzyca oszimska. Kupiłam ją tego roku. Jest piękna, jej ostre i podkręcające się liście w kolorze jasnozielonym zdobią podłużne ciemnozielone paski.


4. Jesienna rabata - byliny przekwitnięte 


jesień w ogrodzie
Przekwitnięte główki anemone - zawilca japońskiego - ciekawie wyglądają na tle wysokiej trawy

- jeżówka - echinacea

- języczka pomarańczowa - ligularia dentata

- rudbekia - rudbekia błyskotliwa - rudbeckia fylgida

- dzielżan jesienny - helenium autumnale

- zawilec chiński - anemon

- odętka wirginijska - physostegia virginiana


Te byliny mają przepiękne koszyczki nasienne - w kształcie kłosów lub kulek, czym uatrakcyjniają wygląd naszego ogrodu ciekawymi kształtami.


jesień w ogrodzie
Przekwitnięte kwiatostany dzielżana miedzy kłosami trawy, taki naturalny, jesienny bukiet. Jeden mały dzielżan nawet kwitnie
Z przodu główki przekwitniętej rudbekii, za nią kwitnące astry, z tyłu kłosy dwumetrowej chyba
przekwitniętej odętki wirginijskiej


jesień w ogrodzie
Przekwitnięta języczka pomarańczowa

jesień w ogrodzie
Kolczaste główki jeżówek, na filmiku poniżej, możesz zobaczyć, jak usuwam okwitnięte płatki,
by roślina wyglądała estetycznie.5. Jesienna rabata - pnącza

- dzikie wino

- powojniki - clematisy kwitnące i okwitnięte 

- cytryniec chiński

- pnąca rózą


5.1. Dzikie wino

jesień w ogrodzie
Taki barwny tunel obrośnięty dzikim winnem - Orody Kapias

To bardzo ekspansywne pnącze! Z tego powodu musieliśmy z niego zrezygnować, gdyż nasz ogród jest po prostu za mały. Jego uprawa łatwo może się wymknąć spod kontroli i zagłuszyć inne rośliny, a nawet drzewa. Nam obrosło całe tuje…

Moje dwie rady, jeśli ktoś jednak chce mieć w swoim ogrodzie dzikie wino, bo jego walory kolorystyczne jesienią są niezaprzeczalne.


Nie powinno się dopuścić do tego, by to pnącze zakwitło i zawiązało owoce! Trzeba je posadzić w donicy i mieć pod kontrolą lub regularnie obcinać, by nie zakwitło.


5.2. Clematisy


jesień w ogrodzie
Powtarzający kwitnienie clematis Jan Paweł II

Niektóre z clematisów powtarzają kwitnienie późnym latem i obsypują się kwiatami do jesieni. Są też odmiany, których kwiaty po przekwitnięciu zostawiają po sobie śmieszne chochołki.

jesień w ogrodzie
Po przekwitnięciu kwiaty clematisa Jan Paweł II zamieniaja się w takie śmieszne "peruki"

jesień w ogrodzie
Clematis Ernest Markham obficie kwitnący od sierpnia do późnej jesieni


5.3. Cytryniec chiński


jesień w ogrodzie
Cytryniec chiński na tle wysokich tuji

Niewielu ma to ciekawe pnącze, w dodatku owocujące gronami czerwonych kulek podobnych do porzeczek i bogatych w witaminę C!

Wrócę jeszcze do niego w którymś z innych postów. Mam go kilka dobrych lat. jesienią przebarwia się na delikatny żółty kolor i zastępuje nam brak promieni słonecznych w pochmurne dni.

5.4. Pnąca róża


jesień w ogrodzie
Pnąca róża, za nią miscant chiński

Wprawdzie temat róż to materiał na oddzielnego postu, ale postanowiłam wspomnieć o różach i to nie tylko pnących, które swoimi kwiatami będą zdobić nasz ogród aż do przymrozków.

W dodatku jesienią ich kwiaty znacznie dłużej ładnie wyglądają, nic nie tracąc ze swej świeżości i nienarzucającej się elegancji.

 6. Jesienna rabata - rośliny cebulowe - zimowit


Jest ich około 100 gatunków! Kochają słońce! Zimowit to inaczej krokus jesienny. Swymi pięknymi kwiatami w kolorze bieli, przez delikatny róż aż po jasny fiolet uatrakcyjni nasze jesienne rabaty.

Bulwy zimowitów sprzedaje się w sierpniu. Zakwitną w tym samym sezonie we wrześniu - październiku.

Zimowit potrzebuje stanowiska dobrze nasłonecznionego.. Ładnie będzie się prezentował na przykład między płożącymi floksami, kwitnącymi wiosną.

Trzeba też wiedzieć, że wiosną wypuszcza on liście podobne do liści tulipanów, które wykarmią bulwę, by jesienią dała nam kwiaty.

Uwaga! Zimowit to roślina trująca!


jesień w ogrodzie
Zimowit - krokus jesienny

jesień w ogrodzie
Zimowit jest wyższy od wiosennego krokusa, jego kwiaty są większe

No i to by było na tyle, kropka...Temat roślin kwitnących jesienią lub zdobiących nasz ogród przebarwiającymi się liśćmi, czy ciekawym kształtem przekwitniętych kwiatostanów to temat bardzo szeroki i w jednym poście niemożliwy do ogarnięcia.

Wiem, że wiele  można byłoby jeszcze napisać, ale moim celem było tylko pokazać jakąś ścieżkę, sposób, zainspirować, by czytelnik poszedł dalej, odkrywał, szukał swoich własnych oryginalnych rozwiązań. taki temat nigdy się nie wyczerpie. powodzenia!


Zapraszam do innych ogrodowych postów. Oto jeden z nich:

Rośliny w ogrodzie atrakcyjne cały rok - co posadzić wiosną i latem

Komentarze

Wybrane dla Ciebie

Copyright © taka Kropka