jak dbać o begonie
Te piękne begonie w koszu na balkonie to już kilkuletnia tradycja


Mam begonie w ogrodzie i na balkonie, w słońcu i w cieniu, w doniczce, koszyku oraz w dwóch szklanych niebieskich kloszach, które przeszły metamorfozę swojego wyglądu i przeznaczenia!


Begonie w ogrodzie i na balkonie - trzy odmiany


Od kilku lat na balkonie i w ogrodzie mam te trzy piękne begonie: begonię bulwiastą stojącą i  zwisającą Tuberhybrida pendula oraz zwisajacą begonię boliwijską i begonię Solenia


W tym poście dowiesz się, jak o nie dbać o begonie, by były piękne, czego im trzeba najbardziej, dlaczego gąbka florystyczna sprawdza się w pielęgnacji begonii, zobaczysz zdjęcia kompozycji tych królowych balkonu z innymi kwiatami letnimi oraz miejsc, w których begonie się czują u mnie najlepiej.


Jako bonus przedstawię metamorfozę niepotrzebnych kloszy, które dzięki mozaice zamieniły się w piękne oryginalne doniczki!


Begonie należą do moich ulubionych roślin ozdobnych. Mają przepiękne syte kolory. Ich kwiaty z wieloma płatkami w kształcie rozety, choć nie pachną, przypominają mi róże. 


Wielki plus należy im się  za to, że nie straszny im deszcz! Kwiaty wtedy pęcznieją,  zatrzymują wodę, która kropelkami skrzy się na każdym płatku. Po deszczu i przed zachodem słońca prezentują się najpiękniej.

jak dbać o begonie
Begonia bulwiasta po ulewnym deszczu
jak dbać o begonie
Begonia Solenia po ulewnym deszczu
            
Begonia bulwiasta po ulewnym deszczu

                                      

Begonie w ogrodzie i na balkonie - jak o nie dbać, by swymi kwiatami zachwycały aż do jesieni

Ciepło


Begonie nie przetrzymają niskich temperatur. Ja opatrznościowo przenoszę je domu, gdy temperatura spada poniżej 10 stopni Celsjusza Wiosną, gdy wahania temperatury występują dość często, chodzę z tymi begoniami jak kotka z kociętami…Cóż, nie ma innego wyjścia.


Wilgoć


Begoniom należy zapewnić stale wilgotne, lecz nie zalane podłoże. Begonia to roślina tropikalna, kocha wilgoć! Podczas słonecznych dni podlewam każdego dnia i nie żałuję wody!


Wymyśliłam taki oto trik: Na dno większej i głębszej doniczki kładę kawałki gąbki florystycznej. Tu będzie się gromadziła woda nasycająca gąbkę,  na której stoi doniczka z begoniami. 


Ten prosty trik sprawia, że begonia ma cały czas wilgotną ziemię, a nie stoi w wodzie. Dodatkowe plusy: gdy zapomnę podlać, ma zapas wody ( lepiej nie zapominać o podlewaniu! ), a gdy dłużej pada deszcz, kwiat nie stoi w wodzie.


Światło


Przypominam: to roślina tropikalna! Najbardziej lubi rozproszone światło, półcień. Po prostu! Mam  też odmiany, jak Solenia czy zwisająca begonia boliwijska, które zniosą bezpośrednie nasłonecznienie. Ponieważ podłoże w tym wypadku jest o'wiele bardziej narażone na przesuszenie, przy słonecznej pogodzie podlewam je dwa razy dziennie!


jak dbać o begonie
To begonie bulwiaste, stoją na parapecie, na który promienie słońca nie padaja bezpośrednio. Roleta za doniczką gwarantuje rozporszone swiatło również w godzinach popołudniowych.

Begonie w ogrodzie i na balkonie - nawożenie i usuwanie starych kwiatów


Dwa razy w tygodniu zasilam rozcieńczonym nawozem wspomagającym kwitnienie. Na bieżąco usuwam starsze kwiaty, by roślina cały czas się pięknie prezentowała.


Begonie w ogrodzie i na balkonie - element dominujący kompozycji 


Begonia Solenia z lobelią

                                                         
jak dbać o begonie
Wieczorne miękkie światło jeszcze bardziej uwydatnia kolory, które świecą niemalże neonowo!

Begonia bulwiasta w odmianie stojącej i zwisającej z białą bakopą

                                                                                  
                                                                             
jak dbać o begonie
Tutaj begonie rozswietlają cienisty zakątek przy huśtawce ogrodowej, zwisajaca, biało kwitnąca bakopa doskonale zasłania niezbyt ładną wysoką osłonę na nóżce. Deseń na poduszkach hustawki, ogromne liście języczki pomarańczowej i hosty, paproć, trawa tworza harmonijną całość i stwarzają atmosferę tropikalnej dżungli!


Begonia boliwijska z dichondrą srebrzystą 


                                                                     
jak dbać o begonie
Ta begonia kocha słońce, nie wolno jednak dopuścic do wyschnięcia podłoża, dlatego wilkinową doniczkę wyścieliłam folią, by woda nie wyciekała przez dziurki.


Begonie w ogrodzie i na balkonie - obiecany bonus - begonia w niebieskich szklanych kloszach


                                                                           
jak dbać o begonie
W tych dwóch doniczkach rośnie sześć różnokolorowych begonii bulwiastych, między nimi pelargonia stojąca - muszkat

                                                                 
jak dbać o begonie


I tak wyglądają teraz szklane niebieskie klosze po metamorfozie wyglądu i przeznaczenia. Ozdobiłam je kafelkową mozaiką kupioną w Castoramie, odwróciłam do góry dnem, dziurkę na kabel przykryłam kamieniem, postawiłam na zwyczajnej podstawce i rozpoczęły nowe życie!


jak dbać o begonie1 komentarz:

Anonimowy pisze...

Super post . Podoba mi się. Gratulacje!