TRYB JASNY/CIEMNY

Spacer po Krakowie - ciekawostki niedaleko centrum

Kraków zwiedzanie

To był jesienny wypad, typowy city break: dwa dni i jedna noc. Zatrzymaliśmy się niedaleko krakowskiego rynku w hotelu Atrium, w którym teraz ceny spadły do poziomu dla nas osiągalnego....Pani w recepcji zachwycona kolejnymi, bo “aż czwartymi gośćmi” tego dnia. Hotel po prostu zieje pustką, recepcjoniści umierają z nudy...

Kraków zwiedzanie
Hotel Atrium

Spacer po Krakowie - ciekawostki

Tajemnicza kraina Camelot i zaułek, którego właściwie nie ma...

Legendarną krainę Camelot znamy z opowieści o Królu Arturze. W tym ni to zamku, ni mieście znajdowała się komnata z Okrągłym Stołem, wokół którego zbierali się rycerze.

Może więc to nie przypadek, że aż dwie oryginalne atrakcje o nazwie Camelot mieści wiekowa kamienica w tym schowanym zaułku.

Zaułek Niewiernego Tomasza w Krakowie

Kraków zwiedzanie
Zaułek Niewiernego Tomasza

Zaułek Niewiernego Tomasza administracyjnie nie istnieje…po prostu nie ma go...! Ale oczy widziały i uwierzyły! Tomasz nie wierzył, że coś jest, dopóki nie dotknął!

Zaułek, jak to zaułek, mały, schowany, można go minąć i nie zauważyć, no i być przekonanym o jego nieistnieniu!

Cafe i Loch Camelot w pobliżu krakowskiego rynku


Przy ulicy św. Tomasza, jak pokazują mapy google, w pobliżu kościoła św. Jana Chrzciciela, w objęciach dwóch starych kamienic znajduje się niewielki placyk w kształcie trójkąta - Zaułek Niewiernego Tomasza z kameralną kafejką o starodawnym wystroju i tajemniczej nazwie Cafe’ Camelot.


Cafe Camelot


Kraków zwiedzanie
Cafe Camelot

W zabytkowej kamienicy, której historia sięga XIII wieku, w latach 90 powstała kameralna kawiarenka ściśle związana z krakowskim światem artystycznym.


W cieniu parasoli lub olbrzymiej palmy można tu posiedzieć przy małym co nieco, by znaleźć się dalej od zgiełku pobliskiego krakowskiego rynku. 


Krakowski kabaret Loch-Camelot - Scena balkonowa


Kraków zwiedzanie
Loch Camelot - scena balkonowa

Jest jeszcze jeden powód, by znaleźć się w Zaułku Niewiernego Tomasza.

W starej kamienicy, której piwnice z czasów romańskich zachowały się do dziś, działa nieformalny kabaret “Loch-Camelot”. 

To miejsce, do którego obowiązkowo wrócimy, jak tylko obecne warunki staną się bardziej sprzyjające, by koniecznie obejrzeć spektakl Balkony i Romanse wystawiany na podwórzu kamienicy w oryginalnej scenerii zabytkowych balkonów!


Spacer po ul. Kanoniczej w Krakowie


Spacer po Krakowie
Spacer po Krakowie - ul. Kanonicza

Spacer po Krakowie
Spacer po Krakowie - ul. Kanonicza

To najstarsza krakowska ulica. Mieszkali tu kanonicy katedralni.

Podziwiamy wiele renesansowych i barokowych kamienic z ozdobnymi portalami, oryginalnym drzwiami z kołatkami! Ja, niczym “niewierny Tomasz”, muszę dotknąć jednej i zastukać... 

Dom Pod trzema Koronami


Spacer po Krakowie
Pod Trzema Koronami przy ul. Kanoniczej

Dom nr 7 Pod Trzema Koronami - jeden z najstarszych zachowanych domów przy Kanoniczej jeszcze z czasów średniowiecza.

Spacer po Krakowie
Stowarzyszenie Pisarzy Polskich - oddział krakowski

Na uwagę zasługuje kopia późnogotyckich wrót z początku XVI wieku.

Teraz mieści się tu krakowski oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Restauracja Pod Nosem

”Poznaj smak win z całego świata.

W klimatycznej piwniczce leżakują wyselekcjonowane wina z różnych zakątków globu: Z Europy, Afryki Południowej, Ameryki Australii o bogatym bukiecie smaków.”

To miejsce również wpisujemy do obowiązkowych przystanków podczas naszego kolejnego spotkania z Krakowem!

Spacer po Krakowie
Restauracja Pod Nosem przy ul. Kanoniczej


Restauracja Pod Nosem, ulokowana na parterze historycznej kamienicy, nawet dziś, gdy nie może przyjmować gości, cały czas trzyma fason, zachowując smak i elegancję. Żal tylko patrzeć na te pustki…


Włoskie klimaty w Krakowie

Cafe Pianola

Proszę mnie nie posądzać o kosmopolityzm, ale, zwłaszcza w tych czasach, doceniam obecność dwóch napotkanych lokali. Nic na to nie poradzę, ale mam słabość do tego rodzaju południowych klimatów!

Spacer po Krakowie
Cafe Pianola

Przypominają mi się wtedy wakacje we Włoszech...

Moją uwagę przykuły dwa takie. Jeden z nich to niezwykle urokliwa kawiarenka Cafe Pianola, mieszcząca się w XVI wiecznej kamienicy przy ul. Senackiej.

Jest otwarta, pewnie można coś zamówić na wynos. Nie zatrzymujemy się jednak, bo za zimno o tej porze roku, wrócimy latem, by uciec przed południowym słońcem. 


Mafioso Don Corleone


Spacer po Krakowie
Fragment wnętrza Ristorante Corleone

Restauracja o nazwie zaczerpniętej  z zekranizowanej powieści Ojciec Chrzestny, Ristorante CORLEONE przy ul. Poselskiej, w samym sercu Krakowa, utrzymana jest w tajemniczym mafijnym klimacie rodem z dalekiej Sycylii.

Idealne miejsce na romantyczną kolację w upalny wieczór!

Spacer po Krakowie
Ristorante Corleone


Bezpieczeństwa gości pilnuje tutaj dwóch mafiosów, stojących zaraz przy wejściu, zaś w oknach można zobaczyć tajemnicze postacie niby ludzkie, a dostojne, trochę dowcipne, a jednak niezbadane, tajemnicze…


I to jest jeden z powodów, dlaczego tu też chętnie się zatrzymamy. Poza tym, jeśli chodzi o jakość podawanych dań, restauracja cieszy się w Krakowie doskonałą opinią! 


Zachęcam również do przeczytania 

Komentarze

jaskes pisze…
Znacie sprawdzoną firmę, która wykona montaż instalacji odgromowej w Krakowie? Mam ich z polecenia - https://elektrykwkrakowie.com.pl/montaz-instalacji-odgromowych/
ale chcę jeszcze chociaż jedną pewną ofertę dla porównania. Co proponujecie?

Wybrane dla Ciebie

Copyright © taka Kropka