Kraków zwiedzanie
To był jesienny wypad, typowy city break: dwa dni i jedna noc. Zatrzymaliśmy się niedaleko krakowskiego rynku w hotelu Atrium, w którym teraz ceny spadły do poziomu dla nas osiągalnego....Pani w recepcji zachwycona kolejnymi, bo “aż czwartymi gośćmi” tego dnia. Hotel po prostu zieje pustką, recepcjoniści umierają z nudy...

Kraków zwiedzanie
Zwiedzamy Kraków - hotel Atrium

Spacer po Krakowie
Tajemnicza kraina Camelot i zaułek, którego właściwie nie ma...

Legendarną krainę Camelot znamy z opowieści o Królu Arturze. W tym tajemniczym ni to zamku, ni mieście znajdowała się komnata z Okrągłym Stołem, wokół którego zbierali się rycerze. Może więc nie jest przypadkiem, że aż dwie oryginalne atrakcje o nazwie Camelot mieści wiekowa kamienica w tym schowanym zaułku.

Spacer po Krakowie Zaułek Niewiernego Tomasza

Kraków zwiedzanie
Zwiedzamy Kraków - Zaułek Niewiernego Tomasza
Zaułek Niewiernego Tomasza administracyjnie nie istnieje…po prostu nie ma go...! Ale oczy widziały i uwierzyły! Tomasz nie wierzył, że coś jest, dopóki nie dotknął! Zaułek, jak to zaułek, mały, schowany, można go minąć i nie zauważyć, no i być przekonanym o jego nieistnieniu!


Spacer po Krakowie
Cafe i Loch Camelot


Przy ulicy św. Tomasza, jak pokazują mapy google, w pobliżu kościoła św. Jana Chrzciciela, w objęciach dwóch starych kamienic znajduje się niewielki placyk w kształcie trójkąta - Zaułek Niewiernego Tomasza z kameralną kafejką o starodawnym wystroju i tajemniczej nazwie Cafe’ Camelot.


Spacer po Krakowie
Cafe Camelot

Kraków zwiedzanie
Zwiedzamy Kraków - Cafe Camelot

W zabytkowej kamienicy, której historia sięga XIII w., powstała w latach 90. kameralna kawiarenka ściśle związana z krakowskim światem artystycznym. W cieniu parasoli lub olbrzymiej palmy można tu posiedzieć przy małym co nieco, by znaleźć się dalej od zgiełku pobliskiego krakowskiego rynku. 


Spacer po Krakowie
Kabaret Loch-Camelot - Scena balkonowa

Kraków zwiedzanie
Spacer po Krakowie - Loch Camelot - scena balkonowa
Jest jeszcze jeden powód, by znaleźć się w Zaułku Niewiernego Tomasza. W starej kamienicy, której piwnice z czasów romańskich zachowały się do dziś, działa nieformalny kabaret “Loch-Camelot”. 

To miejsce, do którego obowiązkowo wrócimy, jak tylko obecne warunki staną się bardziej sprzyjające, by koniecznie obejrzeć spektakl Balkony i Romanse wystawiany na podwórzu kamienicy w oryginalnej scenerii zabytkowych balkonów!


Spacer po Krakowie - ul. Kanonicza

Spacer po Krakowie
Spacer po Krakowie - ul. Kanonicza
Spacer po Krakowie
Spacer po Krakowie - ul. Kanonicza
To najstarsza krakowska ulica. Mieszkali tu kanonicy katedralni. Podziwiamy wiele renesansowych i barokowych kamienic z ozdobnymi portalami, oryginalnym drzwiami z kołatkami! Ja, niczym “niewierny Tomasz”, muszę dotknąć jednej i zastukać... 

Spacer po Krakowie - ul. Kanonicza

Dom Pod trzema Koronami

Spacer po Krakowie
Spacer po Krakowie - Dom pod Trzema Koronami przy ul. Kanoniczej
Dom nr 7 Pod Trzema Koronami - jeden z najstarszych zachowanych domów przy Kanoniczej jeszcze z czasów średniowiecza.
Spacer po Krakowie
Spacer po Krakowie - Stowarzyszenie Pisarzy Polskich - oddział krakowski
Na uwagę zasługuje kopia późnogotyckich wrót z początku XVI wieku.Teraz mieści się tu krakowski oddział Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Spacer po Krakowie - ul. Kanonicza Restauracja Pod Nosem
”Poznaj smak win z całego świata. W klimatycznej piwniczce leżakują wyselekcjonowane wina z różnych zakątków globu: Z Europy, Afryki Południowej, Ameryki Australii o bogatym bukiecie smaków.” To miejsce również wpisujemy do obowiązkowych przystanków podczas naszego kolejnego spotkania z Krakowem!

Spacer po Krakowie
Spacer po Krakowie - restauracja Pod Nosem przy ul. Kanoniczej

Restauracja Pod Nosem, ulokowana na parterze historycznej kamienicy, nawet dziś, gdy nie może przyjmować gości, cały czas trzyma fason, zachowując smak i elegancję. Żal tylko patrzeć na te pustki…


Spacer po Krakowie - włoskie klimaty
Cafe Pianola

Proszę mnie nie posądzać o kosmopolityzm, ale, zwłaszcza w tych czasach, doceniam obecność dwóch napotkanych lokali. Nic na to nie poradzę, ale mam słabość do tego rodzaju południowych klimatów!

Spacer po Krakowie
Spacer po Krakowie - Cafe Pianola
Przypominają mi się wtedy wakacje…Moją uwagę przykuły dwa takie. Jeden z nich to niezwykle urokliwa kawiarenka Cafe Pianola, mieszcząca się w XVI wiecznej kamienicy przy ul. Senackiej. Jest otwarta, pewnie można coś zamówić na wynos. Nie zatrzymujemy się jednak, bo za zimno o tej porze roku, wrócimy latem, by uciec przed południowym słońcem. 

Spacer po Krakowie - włoskie klimaty
Mafioso Don Corleone

Spacer po Krakowie
Spacer po Krakowie - fragment wnętrza Ristorante Corleone
Restauracja o nazwie zaczerpniętej  z zekranizowanej powieści Ojciec Chrzestny, Ristorante CORLEONE przy ul. Poselskiej, w samym sercu Krakowa, utrzymana jest w tajemniczym mafijnym klimacie rodem z dalekiej Sycylii. Idealne miejsce na romantyczna kolację w upalny wieczór!

Spacer po Krakowie
Spacer po Krakowie - Ristorante Corleone

Bezpieczeństwa gości pilnuje tutaj dwóch mafiosów, stojących zaraz przy wejściu, zaś w oknach można zobaczyć tajemnicze postacie niby ludzkie, a dostojne, trochę dowcipne, a jednak niezbadane, tajemnicze…


I to jest jeden z powodów, dlaczego tu też chętnie się zatrzymamy. Poza tym, jeśli chodzi o jakość podawanych dań, restauracja cieszy się w Krakowie doskonałą opinią! 


Drugi dzień naszych krakowskich eksploracji przebiegł w atmosferze polskich smaków: Śledzia, miodu i pierogów. O tym w innym poście... 

Spacer po Krakowie

Brak komentarzy: