Zioła w moim ogrodzie na słonecznej rabacie nie tylko ziołowej
Czy zioła w towarzystwie róż i floksów to obciach? Zioła rosną u mnie w różnych miejscach ogrodu: w skalniaku, koło jeziorka, między kwiatami. Są po prostu wszędzie!
Rabata ziołowo - kwiatowa to miła niespodzianka dla tych, którzy widzą ogród po raz pierwszy. Taki figiel, szczypta wiejskiego klimatu w jednym z wielu zakamarków mojego pięknego ogrodu pośrodku miasta.
W tym poście dowiesz się:
Jakie zioła rosną w moim ogrodzie
Jakie rośliny rośliny ozdobne rosną razem z ziołami na jednej rabacie
W jakim miejscu ogrodu znajduje się moja rabata ziołowa
Jakie zioła rosną w środkowym poziomie rabaty
Jakie zioła rosną z przodu rabaty
Zobaczysz zdjęcia dokumentujące to, co opisuję
1. Ponad 20 ziół sezonowych oraz wieloletnich
Z tych najbardziej popularnych to zioła wieloletnie, odporne na mróz, które bardzo dobrze zimują: mięta, lawenda, oregano, lubczyk, szałwia, kocimiętka, melisa, majeranek, jeżówka, nagietek, marzanka wonna, dziewanna, pietruszka, szczypiorek, ale też maga włoska, artemisja, czyściec wełnisty, czarnuszka cudowna, wielosił.
Mam też zioła sezonowe, które w naszych warunkach klimatycznych w gruncie nie zimują: bazylia, rozmaryn ( u mnie ostatnio zimuje kilka lat okryty, co jest możliwe dzięki łagodnym zimom ).
2. Słoneczna rabata mieszana, czyli barwna kompozycja kwiatów i ziół
Po wieloletnich zmaganiach, próbach i błędach udało mi się stworzyć bardzo ciekawą i oryginalną rabatę, na której razem z różami, clematisami czy floksami rosną zioła, nie brak też na niej hosty, wiesiołka, liliowca.
3. Zioła tam, gdzie duuużo słońca!!!
Rabata, na której razem z różami, clematisami czy floksami rosną zioła, nie znajduje się w centrum ogrodu, lecz kryje się za minilaskiem - miejscem, w którym rosną wieloletnie iglaki i różaneczniki posadzone jeszcze przez moich rodziców.
![]() | |
oraz pnąca róża, dalej floks o białoróżowych płatkach |
4. Zioła w środkowym poziomie słonecznej rabaty
Rabata ma trzy poziomy. O najwyższym z nich pisałam w poprzednim poście. Dziś opiszę dwa niższe poziomy, czyli te, na których rosną właśnie zioła.
Ten poziom przyciąga uwagę różnymi odcieniami różu dzięki kwitnącym przez cały sezon floksów. Posadziłam je w kępkach. Spomiędzy nich wyrastają wieloletnie, zimujące w gruncie wyższe zioła: szałwia, artemisja, wielosił błękitny oraz czyściec wełnisty.
![]() |
Od lewej: artemisja Cola Bush o zapachu i smaku coca coli, wielosił błękitny |
![]() |
Niebieskie kwiaty wielosiłu błękitnego na tle złocistego oregano |
![]() |
Z prawej kwitnące kłosy srebrzystego czyśćca wełnistego. Inna nazwa to ,,uszy owieczki", |
5. Zioła z przodu słonecznej rabaty
Najpiękniejszym ziołem jest tutaj oregano. Jego młode listki są złocistożółte, dzięki czemu nawet w pochmurne dni rabata wydaje się słoneczna!
![]() |
Z drugiej strony oregano sąsiaduje z szczypiorkiem i pietruszką. Tego roku po raz pierwszy posadziłam też szczaw.
![]() |
W prawym, dolnym rogu czyściec wełnisty |
Po obu końcach rabaty, wyznaczając jej początek i koniec, rośnie melisa, otoczona z wszystkich stron pięknie kwitnącą wczesną wiosną marzanką wonną oraz maga włoska z lawendą, które znajdują się najbliżej ławeczki, by podczas odpoczynku,majtając sobie nogami, móc potarmosić ją trochę i wchłaniać piękny orzeźwiający zapach. Wszystko tu odgrywa jakąś rolę, ma swój cel.
To naprawdę oryginalna rabata. Nigdzie takiej nie widziałam. jest całkiem moja! Taka mi się właśnie podoba, tak lubię i ...kropka!
To jednak nie wszystkie zioła rosnące w moim ogrodzie.
Jest jeszcze majeranek, bazylia, rozmaryn, dziewanna, która przyszła do nas sama.... O tym w którymś z kolejnych postów.
Do zobaczenia!
Komentarze