TRYB JASNY/CIEMNY

Ustroń - rowerowy trip - trasa - ciekawostki


Ta rowerowa przejażdżka to całkowicie lajtowy 40 km trip, który chyba każdej z Was wzmocni mniemanie o sobie, gdy z niekłamaną dumą, podczas gdy Twój rower zostaje załadowany do samochodu, pozwolisz sobie na mniej więcej takie nonszalanckie stwierdzenie: jeszcze co najmniej dziesięć kilosów łatwo bym połknęła…

Rowerowa przejażdżka - pierwszy etap: mąż ładuje rowery do samochodu

To była wspaniała, lekka, odświeżająca duszę, myśli i ciało rowerowa przejażdżka. Kocham takie właśnie, czyli bez zaliczania, zmagania, udowadniania...Nie muszę się spieszyć, czas wtedy płynie  wolno, a nie ucieka, więc nic mi nie ucieka, bo to właśnie taki czas, któremu daję szansę, by mnie po prostu niósł. Muszę Wam o niej opowiedzieć!

Pakujemy rowery do samochodu i podjeżdżamy z Cieszyna do Ochab Małych, samochód zostawiamy na łące pod lasem.


Rowerowa przejażdżka - ehm...parkujemy na polu życzliwego gospodarza -)

Nie ma wysiłku, nie ma obowiązków, planów. Jadę tempem, które jest moje, które, choć w czasie, jest jakby poza nim...Moje zmysły szaleją ze szczęścia: oddycham  klimatem letniego dnia, zanurzona w soczystych odcieniach zieleni czuję dotyk błękitu.


Cała trasa wzdłuż Wisły jest bardzo zadbana, trawa skoszona, nie widać żadnych śmieci, od czasu do czasu na którejś z licznych plaż widzimy amatorów kapieli słonecznej i wiślanej. Zaskakuje mnie więc jedno porośnięte chaszczami miejsce, na którym króluje, o zgrozo, bardzo niebezpieczna toskyczna roślina!!! Nikt jej nie skosił, wyrosła sobie i najwyraźniej zdążyła już zawiązać nasiona!


To właśnie ona - ma ponad dwa metry, barszcz Sosnowskiego! Czesi nazywają ją bolszewnikiem, co znacznie lepiej odziałuje na wyobraźnię...Nie można dopuścić do kontaktu rośliny ze skórą, gdyż grozi to poważnymi poparzeniami, których konsekwencje w postaci blizn pozostają na ciele nawet kilka lat...Co ona tu jeszcze robi???!!!
http://www.psserzeszow.pl/pages/pliki/barszcz.pdf

Rowerowa przejażdżka - przystanek pierwszy - miejsce, w którym Brennica spotyka się z Wisłą, podają sobie ręce i dalej podróżują już razem

Mkniemy przez lasek, następnie niesamowicie urokliwą trasą rowerową wzdłuż Wisły. Kierunek Ustroń. W Skoczowie odbijamy w lewo wzdłuż Brennicy. Naszym pierwszym przystankiem jest muzeum Zofii Kossak w Górkach Wielkich. 

Rowerowa przejażdżczka - przystanek drugi - posiadłość Kossaków - Górki Wielkie

Odstawiamy na chwilę rowery, oglądamy posiadłość z zewnątrz. Z powodu ograniczeń sanitarnych Centrum Kultury i Sztuki "Dwór Kossaków" jest zamknięte, tak samo piękny park. Postanawiamy wrócić tutaj w bardziej sprzyjających warunkach. przekierowuję zatem swoja uwagę na barwną rabatę bylinową przed tzw. domkiem ogrodnika.


Górki Wielkie - domek ogrodnika

Górki Wielkie - ogród przed domkiem ogrodnika

Podjeżdżamy do Nierodzimia i dalej wałem powodziowym Wisły aż do centrum Ustronia. Zatrzymujemy się w nowej klimatycznej knajpie Oliwka & Co. Wracamy po wałach lewym brzegiem Wisły.


Jeszcze parę słów o nowej pięknej restauracyjce, która tak mnie urzekła, że po prostu muszę jej poświęcić więcej uwagi! A więc rowerowa przejażdżka - przystanek trzeci.Wnętrze absolutnie profesjonalnie zaprojektowane, nowoczesne, a jednak z tradycją, co stwarza niesamowicie przyjazną, ciepłą atmosferę.
Rowerowa przejażdżka to również czas na smaczene jedzonko - sałatka z szynką parmeńską

A tu niespodzianka -;)


To trzecia z kolei rowerowa przejażdżka tego lata. Pogoda przepiękna, lekki wietrzyk towarzyszył nam przez cały czas.Nie było tłumów, droga leśna, czasem asfaltowa, niekiedy trochę kamienista, wyboista. Śmiesznie wtedy było, czułam się jak w wyżymaczce, język trzymał się mocno za zębami, bym go nie przygryzła przypadkiem... 

To była świetna trasa, zamierzamy tu wrócić, by zasmakować jej jeszcze raz, lecz w innych, już jesiennych kolorach!

Komentarze

jaskes pisze…
Może przy okazji znajdzie się ktoś, kto ma pojęcie. Interesuje mnie serwis klimatyzacji w Krakowie. Znacie ten - https://www.irmarserwis.pl/oferta/serwis-klimatyzacji ? Albo polecacie jakiś inny? który?
DobreReklamy pisze…
Ten komentarz został usunięty przez autora.
DobreReklamy pisze…
Świetne miejsce, nie ma co ukrywać faktu, warto tam przyjechać nawet jeżeli nie posiadamy kondycji by zwiedzić je na rowerze, to idealne rozwiązanie na wypoczynek przynajmniej na kilka dni. Pozdrawiam https://stiservice.pl/uslugi/lista-wszystkich-uslug/ i życzę miłego dnia

Wybrane dla Ciebie

Copyright © taka Kropka